Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen ve Esenler Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü destekleri ile “Telif Hakları ve Yeni Medya Düzeni Sempozyumu” İstanbul’da gerçekleştirildi. 

1. Oturumda Gazeteci yazarlar, Ekrem Kızıltaş, Şaban Sevinç, Zafer Şahin, Bahar Feyzan, ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şükriye Şirin Telif Hakları ve Yeni Medya Düzeni konusunda görüşlerini paylaştı.

2. Oturumda Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri konusunda Gazeteci Yazarlar Mehmet Acet, Serkan Fıçıcı, Cüneyt Polat ve Basın İlan Kurumu Yönetim ve Dijital Medya Koordinatörü İdris Armağan Çam konuşmacı olarak yer aldılar.

Anadolu Basın Federasyonu Genel Başkanı Sinan Burhan, açılış konuşmasında “İletişim ihtiyacı ilk insandan buyana var. Dumanla başlayan güvercinle devam eden, matbaayla, televizyon, radyo ile devam eden iletişim süreci bugün dijital yayıncılık alanında ciddi manada hayatımıza girdi. Teknolojinin değişmesi ile yeni bir medya anlayışı var artık. Yeni dönemde herkes birer gazeteci oldu. Elinizde bir telefonla sokaktan yayın yapabiliyorsunuz. Bir de telif hakları kavramı var bizlerin, medya sektörünün ürettiği içeriklerden pay alınması lazım. Google’da YouTube ’de kullanılan içeriklerin çoğu bizim ürettiğimiz içerikler, buralardan pay almamız lazım, bu mecraların denetlenmesi lazım” dedi. Burhan Sempozyuma katkı veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne, Eseler Belediyesine, desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Loıopş

Ekrem Kızıltaş, burada konuşacağımız konu sektörümüz adına önemli bir konu diyerek, medya ve iletişim konusunda kısa bir tarihi hatırlatma yaparak geçmişten günümüze medya profilini aktardı. Kızıltaş, İnternet medyası ile yeni medya düzeni ile bu işle ilgilenenlerin sayısının arttığını söyledi. Ekrem Kızıltaş bu meslekle ilgilenenlerin içerik üretebilmesi için ciddi bir bütçe harcaması gerektiğinin altını çizerek içerik üreticilerinin özellikle telif hakları konusunda mağdur olduğunu anlattı. Kızıltaş bu konuda taraflar için bir çalışma yapıldığını sorunun çözümü noktasında belli bir anlaşma zemini olacak gibi dedi.

Altaş Tv

Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şükriye Şirin, Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalardan bahsederek, bu konuda teknik bir çalışma sürecine girildiğini bazı mecraların gelerek sunum yaptığını ifade ederek, bir adım atılmasının öngörüldüğünü söyledi. Şirin, basın yayıncılarına bu çalışmayla telif bedeli ödenmesi hususunda çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Telif Hakları ve Yeni Medya Düzeni Sempozyumu Telif Hakları ve Yeni Medya Düzeni Sempozyumu

Şükriye Şirin

Gazeteci Zafer Şahin, sağlıklı iletişime bugünkü kadar hiç ihtiyaç olmamıştı. Dijital medya çok ciddi bir şekilde geleneksel medyanın yerini almaktadır dedi. Hala geleneksel medyanın haber ve içerik üretiminde önde olduğunu söyleyen Şahin, haberler ve iletişimin altyapısını oluşturan o çok eleştirilen geleneksel medya olduğunu, buralarda çok ciddi bir fikri emeğin, personel harcamasının olduğunu ama dijital medyanın kontrolsüz bir şekilde servis ettiği haberler algıyı olgunun önüne geçirmiş durumda dedi.

Zafer Şahin

Bahar Feyzan yaptığı konuşmada, dijital medya denen yeni medya düzeninde ben kendi kanalımı kurduktan sonra çok özgürleştim ve mesleğimi aktif bir değer haline getirebildim dedi. Feyzan, Ana akım denen medyanın atladığı iyi muhabirleri meslekten kopardı. Dijital yayıncılık şunu yaptı. Gazetecilik pasif bir varoluş sürdürme yeri değildir. Aktif bir değerdir. O yüzden bunun çok değerli olduğunu düşünüyorum dedi.

Bahar Feyzann

Gazeteci Şaban Sevinç, “Basın, gazetecilik, medya, telif hakları… Bunlar ortaya çıktığından beri tartışılan kavramlar. Geleneksel medya ya da yeni medyanın bir tane amacı var nedir o? Bir izleyici kitle yakalayarak kendi doğrularını anlatmak ya da para kazanmak. Eskiden 90’lı yıllarda iki medya patronunun rekabeti vardı. Türkiye’de medya takip edenlerin yüzde 80’ini iki patron kontrol ediyordu. O dönem siyasi istikrarsızlıkta vardı. O dönem medya açısından medya ile siyasetin kavga ettiğim çıkar amaçlı meselelerin egemen olduğu dönemdi Türkiye o bedeli ödedi” dedi.

Sempozyumun 2. Oturumunda Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri konusu masaya yatırıldı.

Oturumda söz alan gazeteciler dijital yayıncılık ve iletişim konusunda görüşlerini paylaştı.

Şaban SevinçGazeteci Mehmet Acet, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, konuşmacılara söz verdi. Acet Medya adına önemli bir sempozyum yapılıyor, sorunların çözümü noktasında bazı çalışmaların yapıldığını belirtti. Acet, Sektör adını bunun sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Mehmet Acet

Dijital yayıncı Cüneyt Polat ise Koronavirüs pandemi sürecinde eve kapanmaların olduğu dönemde başladı bizim hikayemiz diyerek dijital yayıncılığa nasıl başladığını nasıl büyüdüklerini anlattı. Polat, Dünyada dördüncü kuvvet olarak medyanın bilindiğini ama artık dördüncü değil birinci kuvvetin iletişim olduğunu söyledi. Zamanında ABD’nin seçilmiş başkanının hesabını Twitter kapattı diyen Polat, buna benzer sosyal medya hesapları üzerinden, Dijital yayıncılıkta çok önemli girişimler olduğunu söyledi. Dijital alanlar artık bir oyun alanı değil, insanların zihinlerine fikir ve düşüncelerine sirayet eden bir alan dedi. Polat, biz Türkiye olarak bu alanda biraz daha hızlı hareket etmezsek gemiyi kaçıracağız dedi.

Cüneyt Polat

Basın İlan Kurumu Yönetim ve Dijital Medya Koordinatörü İdris Armağan Çam yaptığı konuşmada, Basın İlan Kurumu hakkında bilgi aktardı. Çam, ülkemizde yaklaşık 4 bine yakın süreli yayın olduğunu BİK görev alanında ise 2 bin kuruluş olduğunu söyledi.

Idris Armağan Çam

Gazeteci Serkan Fıçıcı Yıllar önce buradan Amerika’ya bir cümlelik haber ulaştırmak 3 ay sürerdi. Şimdi bir şey oldu. Cep telefonu, bir mesaj atıyoruz aynı saniyede cevabı geliyor. 90 günlük sürecin 1 saniyeye düşmesi zahir hayatta, madde planında düşmesi, mana planında manevi aleminde neyin değişiminin, dönüşümünün planı olabilir? Dedi.

Serkan Fıçıcı

Dijital yayınlar, radyo, televizyon, gazete ve ajans gibi mecraları yakından ilgilendiren Telif Hakları konusunda yetkili kurum, kuruluş ve medya mecralarının katılımı ile Sempozyumda Medya sektörüne ilişkin önümüzdeki süreçte yapılması düşünülen ya da planlanan yenilikler, beklentiler ve uygulamalar, dile getirildi.

GenelllTelif Haklari Ve Yeni Medya Duzeni Sempozyumu Istanbul Da Yapildi 5017

Editör: Yakup Uğur